"ایام عزای اباعبدالله احسین (ع)را تسلیت میگوئیم "
همان گونه كه اشاره شد، برخى مى گویند: امیر مؤمنان على علیه السلام با ابوبكر بیعت كرد. ما این ادعا را از چهار محور پاسخ مى دهیم:

نخست آن كه این ادّعا باید نقد و بررسى شود.

دوم آن كه بیان شد كه بیعت، یك نوع قرارداد و به اصطلاح یك امر انشایى است و حقیقت انشا ـ بنا بر مسلك تحقیق و آن چه كه نظر بزرگان، بدان منتهى مى شود ـ عبارت از اعتبار و ابراز است. اگر بپذیریم امیر مؤمنان على علیه السلام 
دست در دست ابوبكر ابن ابى قحافه گذاشته باشند، ولى از كجا معلوم كه با این دست در دست گذاشتن، خلافت و لزوم اطاعت او را هم اعتبار كرده باشند؟

اگر كسى بگوید: ظاهر حال هر بیعت كننده اى این است كه با این كار، اعتبارى را كه روح بیعت به وجود آن است، اظهار و ابراز مى كند;
مى گوییم: آرى، ظاهر حال همین گونه است و در جاى خود ثابت شده كه چنین ظواهرى حجّت هستند، ولى همه این ها در صورتى است كه آن ظاهر به معارضى اقوى مبتلا نباشد، در صورتى كه در مورد ما خطبه شقشقیّه و نظیر آن از امیر مؤمنان على علیه السلام صادر شده است كه حضرت در آن چنین تصریح فرمودند:

واللّهِ لَقَدْ تَقَمَّصَها ابْنُ أبی قُحَافَةِ;1
به خدا سوگند! ابوبكر بن ابى قحافه منصب خلافت و جانشینى را به خود بست و حال آن كه حقّ او نبود.
سوم آن كه اگر بیعتى بین حضرت على علیه السلام و ابوبكر واقع شده، بنابر نقل مورّخان در شرایطى بوده كه هرگز نمى توان به آن حضرت نسبت رضایت به خلافت ابى بكر را داد، براى آگاهى بیشتر در این زمینه كافى است به كتاب الامامة والسیاسة تألیف ابن قتیبه دینورى رجوع شود تا چگونگى قضیّه تا حدودى روشن گردد.
برخى از اهل سنّت براى فرار از پذیرش این واقعیّت چاره اى ندیدند جز این كه انتساب این كتاب را به ابن قتیبه منكر شوند; و این راه نیز دردى را دوا نمى كند; زیرا به یقین این كتاب از مؤلفات ابن قتیبه است، بزرگان اهل سنّت در قرون گذشته، مطالبى را از آن نقل كرده و به صراحت به ابن قتیبه نسبت داده اند.2
چهارم آن كه اگر بیعتى بین حضرت على علیه السلام و ابوبكر واقع شده، بنابر نقل صحیح بخارى بعد از شهادت حضرت صدّیقه طاهره فاطمه زهرا علیها السلام بوده است.
از طرفى بنا به نقل اهل سنّت شهادت حضرت زهرا علیها السلام شش ماه بعد از رحلت رسول خدا صلى اللّه علیه وآله بوده است، آن سان كه در صحیح بخارى آمده است. بنابراین، چرا حضرت على علیه السلام در این مدت طولانى بیعت نكرده است؟
چرا حضرت زهرا علیها السلام را به بیعت وادار نكرده اند؟
با وجود چنین دلایلى اگر در ظاهر حضرت على علیه السلام با او بیعت كرد، كجا ظهورى براى آن بیعت منعقد مى شود كه نشان گر امضاى خلافت ابوبكر باشد و اطاعت او را بر امّت لازم بداند؟
البتّه تمام این موارد بر فرضى است كه امر خلافت و امامت با بیعت قابل اثبات باشد كه بطلان این مطلب پیش تر بیان گردید.


1 . نهج البلاغه: 48، خطبه سوّم (شقشقیّه).
2 . براى نمونه رجوع شود به كتاب العقد الثمین فى تاریخ البلد الامین: 6 / 72

به نقل از شیعه نیوز از آیت الله میلانی
طبقه بندی: شبهات وهابیت و جوابشون، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 29 آذر 1389 | توسط : سیدرضا | نظرات()