"ایام عزای اباعبدالله احسین (ع)را تسلیت میگوئیم "
آیت‌الله العظمی سبحانی در پاسخ سؤالی در خصوص حرام دانستن مراسم گرامی‌داشت پیامبر اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع) در موالید و وفیات نگاه گروه افراطی وهابیت آن را نشانه جاهلیت و عدم اطلاع از معارف غنی اسلام دانسته و با بهره‌گیری از آیات قرآن، گرامی‌داشت پیامبر اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع) در موالید و وفیات را مصداق شعائر الهی دانستند.

آنچه می‌خوانید پاسخ معظم‌له به سؤال ذیل است:

آیا بزرگداشت موالید و وفیات اولیاى خدا شرك است؟

گروه وهابى، بزرگ داشت موالید و وفیات اولیا و رجال آسمانى را بدعت و حرام مى دانند؛ گویى آنان دشمن سر سخت بزرگان دین و اولیاى الهى هستند و اجتماع در موالید و وفیات آنان را شرك مى خوانند.

رئیس

جماعت انصار السنة المحمدیة در پاورقى هاى خود بر فتح المجید مى نویسد: «الذكریات التى ملأت البلاد باسم الأولیاء هى نوع من العبادة لهم وتعظیمهم[1] برپا كردن جشن در ایام ولادت اولیا، پرستش آنان حساب مى شود و یك نوع تعظیمى نسبت به آنان محسوب مى‌گردد.»

ریشه اشتباهات:

ریشه تمام اشتباهات آنان یك كلمه است و آن این كه چون براى شرك و توحید و بالأخص مفهوم (عبادت) حد و مرزى تعیین نكرده‌اند، از این جهت هر نوع بزرگ داشت را عبادت و پرستش تصور كرده‌اند. هم چنان كه ملاحظه می‌شود وى در كلام خود لفظ (عبادت) و تعظیم را كنار هم قرار داده و تصور كرده است كه هر دو لفظ، یك معنا دارند.

شكى نیست كه قرآن كراراً گروهى از انبیا و اولیا را با جمله هاى فصیح و بلیغ ستوده است. قرآن درباره حضرت زكریا و یحیى و... مى‌گوید: «إِنَّهُمْ كانُوا یُسرِعُونََ فِى الْخَیْرَتِ وَیَدْعُونَنا رَغَباً وَرَهَباً وَكانُوا لَنا خَشِعِینَ»[2] «آنان به كارهاى نیكو مى‌شتافتند و با امید و بیم، ما را مى‌خواندند و در برابر ما فروتن بودند».

حالا اگر كسى در كنار قبر این حضرات و یا مجالسى كه به نام آنان برپا مى‌گردد، این آیه را بخواند و آنان را از این طریق تجلیل كند، آیا جز پیروى از قرآن كارى انجام داده است؟!

خداوند، در باره خاندان رسالت چنین مى‌فرماید: «وَیُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى حُبِّهِ مِسْكِیناً وَیَتِیماً وَأَسِیراً»[3] «با این كه طعام را دوست دارند، آن را به مسكین و یتیم و اسیر مى‌دهند». حالا اگر در روز میلاد امیر مؤمنان(ع) دور هم گرد آییم و بگوییم كه على(ع) آن كسى است كه طعام خود را به مسكین و یتیم و اسیر مى‌داد؛ چرا باید مشرك به حساب آییم؟!

اگر درروز میلاد پیامبر(ص)، آیاتى كه پیامبر(ص) را ستوده است، به غیر زبان عربى ترجمه كنیم و یا در قالب شعر بریزیم و در جمعى بخوانیم، چرا دچار شرك شده باشیم؟!

آنان، دشمنان تكریم پیامبر(ص) و اولیاى الهى مى‌باشند كه در پوشش مبارزه با شرك مى‌خواهند از آن جلوگیرى كنند.

اگر بگویند در زمان پیامبر(ص) چنین جشن‌ها و بزرگ داشت‌هایى نبود، باید در پاسخ آن گفت: نبودن یك شى‌اى در زمان پیامبر گواه بر شرك بودن آن نیست. اگر كسى اقامه مجالس جشن و عزا را به خدا و پیامبر (ص) نسبت دهد و بگوید: آنان دستور داده اند كه ما براى بزرگ داشت آنان چنین مجالسى را برپا كنیم، در این صورت باید بررسى كرد كه آیا آنان به طور عموم و یا به طور خصوص چنین دستورى داده‌اند یا نه، اگر آنان چنین دستورى نداده باشند، چنین نسبتى «بدعت» مى‌شود نه شرك در عبادت. و یكى از نقاط اشتباه وهابى‌ها خلط بدعت به شرك در عبادت است، ولى اگر در این مورد اجازه عمومى و یا خصوصى وارد نشده باشد، در این صورت از حالت «بدعت» بیرون مى‌آید. اتفاقاً در قرآن اجازه عمومى وارد شده است.

قرآن مجید گروهى كه پیامبر(ص) را گرامى مى‌دارند مى‌ستاید، آنجا كه مى‌فرماید: «...فَالّذِینَ ءَامَنُوا بِهِ وَعَزَّرُوهُ وَنَصَرُوهُ وَاتَّبَعُوا النُّورَ الّذى أُنْزِلَ مَعَهُ أُولئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُون»[4] «آنان كه به پیامبر ایمان آورده و او را گرامى داشته و او را یارى كرده‌اند و از نورى كه (قرآن) به او فرستاده شده است پیروى كنند، رستگارانند.»

جمله‌هایى كه در این آیه وارد شده است، عبارتند از: 1. آمنوا به 2. عَزَّروُهُ 3. نَصَرُوهُ 4. واتَّبعُوا النّور... آیا كسى احتمال مى‌دهد كه جمله‌هاى: آمنوا به، نَصَرُوهُ، واتَّبعُوا النّور، مخصوص زمان پیامبر(ص) باشد؟ به طور مسلم نه. اگر چنین احتمالی درباره این سه جمله داده نمى‌شود، قطعاً جمله «عَزَّروُهُ» كه به معناى یارى كردن پیامبر با تعظیم و تكریم است[5] به زمان پیامبر(ص) اختصاص نخواهد داشت؛ زیرا این رهبر عالى قدر، پیوسته باید مورد احترام و تعظیم گردد.

آیا ترتیب مجالس یادبود و سخنرانى و قرائت اشعار سازنده در روزهاى بعثت و ولادت مصداق روشن «و عَزَّروُهُ» نیست؟

كار عجیب وهابیت:

عجبا! گروه وهابى در برابر رؤسا و زمامداران خود تعظیم و كرنش مى‌كنند و یك بشر عادى را احترام مى‌كنند، در حالى كه انجام یك صدم آن را درباره پیامبر(ص) و منبر و محراب او شرك و ضد اسلام مى‌خوانند. و شریعتى را كه سهل و آسان و مطابق با فطرت و عواطف انسانى است و در جذب و پذیرش افراد، بلند نظر است، آیین خشك كه عواطف انسانى را در تعظیم و تكریم بزرگان نادیده گرفته و توانایى جذب و پذیرش اقوام و ملل جهان را ندارد، مى‌شناسانند.

گروه وهابى كه با تأسیس هر نوع مجلس سوگوارى براى شهیدان راه خدا مخالفند، درباره سرگذشت حضرت یعقوب چه مى‌گویند؟ اگر این پیامبر بزرگوار، امروز در میان نجدى‌ها و پیروان محمد بن عبد الوهاب زندگى مى‌كرد، درباره او چگونه داورى مى‌كردند؟

او شب و روز در فراق یوسف مى‌گریست و در هر حال از همه كس جستجوى فرزند دلبند خود را مى‌كرد. در فراق و جدایى او آن قدر سوخت كه بینایى خود را از دست داد.[6]

بیمارى و فقدان بینایى یعقوب، مایه فراموشى یوسف نگردید، بلكه هرچه وعده وصل نزدیك‌تر مى‌شد، آتش عشق او به فرزند دلبندش در دل او شعله‌ورتر مى‌گردید، و لذا از فرسنگ‌ها دور، بوى یوسف را استشمام مى‌كرد[7] و به جاى این كه ستاره یوسف به دنبال خورشید یعقوب باشد، آفتاب اندیشه او در به در به دنبال یوسف بود.

وهابیت پاسخ می‌دهد:

چرا چنین اظهار علاقه در حال حیات فرد مورد علاقه (یوسف) صحیح و عین توحید است، ولى پس از مرگ او كه دل انسان، سوز و گداز بیشتر و پیچ و تاب زیادترى پیدا مى‌كند، حرام و شرك باشد؟

حالا اگر یعقوب‌‌هاى زمان ما، در هر سال در روز وفات یوسف‌ها فرزندان خود را دور هم گردآورند و در ارزش‌هاى اخلاقى و ملكات نفسانى یوسف‌ها سخن بگویند و بر اثر تأثر، قدرى اشك بریزند، آیا با این عمل فرزندان خود را پرستش كرده‌اند.[8]

مودت ذی‌القربی و مستور قرآنی:

شكى نیست كه مودت ذوى القربى، یكى از فرایض اسلامى است كه قرآن با صراحت هرچه كامل‌تر ما را به آن دعوت كرده است. حالا اگر كسى بخواهد به این فریضه مذهبى پس از چهارده قرن عمل كند، راه آن چیست؟ آیا جز این است كه در روزهاى شادمانى آنان، شادمان و در ایام غم و اندوه آنان اندوه ناك گردد؟

حالا اگر براى ابراز خرسندى خود مجلسى برپا نماید كه در آن محفل، تاریخ زندگى و فداكارى‌هاى آنان را بازگو كند و یا مظلومیت و محرومیت آنان را از حقوق حقه خویش بیان نماید، آیا چنین فرد، جز ابراز علاقه و اظهار مودت به ذوى القربى، كار دیگرى انجام داده است؟

اگر چنین فردى براى ابراز علاقه بیشتر، سرى به دودمان آنان بزند و در كنار مدفن آنان حاضر گردد و این‌گونه مجالس را در كنار قبور آنان برپا كند، در نظر عقلا جهان و خردمندان بصیر و بینا جز ابراز علاقه و مودت، كار دیگرى كرده است؟!

مگر اینكه وهابى بگوید: باید مودت و محبت در سینه‌ها حبس و مكتوم گردد و هیچ كس حق اظهار مودت و ابراز آن را ندارد.

زمان پیامبر گرامى(ص) و پس از وى كه دوران تحول عقاید و انقلاب اندیشه‌ها بود، ملل و اقوام مختلف با فرهنگ‌ها و رسوم و آداب گوناگون به اسلام روى مى‌آوردند و با گفتن شهادتین، اسلام آنان پذیرفته مى‌شد. و هرگز بناى پیامبر(ص) و رهبران پس از وى این نبود كه تمام آداب و رسوم ملل و اقوام را با تأسیس دایره تفتیش عقاید سانسور و ذوب كنند و همه را در بوته ریخته و در قالب دیگرى درآورند كه هیچ‌گونه شباهت با قالب‌هاى پیشین نداشته باشد.

احترام بزرگان، تأسیس مجالس یادبود، حضور بر سر خاك و ابراز علاقه به آثار آنان، مرسوم تمام ملل و اقوام جهان بوده و هست، و هم اكنون ملت‌هاى شرق و غرب، براى زیارت اجساد مومیایى و مدفن رهبران دیرینه خود ساعت‌ها در صف به انتظار مى‌ایستند تا در كنار جسد و قبر آنان ابراز علاقه كنند و اشك شوق از گوشه چشمان خود فروریزند. و این را یك نوع احترام كه از عواطف درونى آنان سرچشمه مى‌گیرد، حساب مى‌نمایند.

هرگز دیده نشد كه پیامبر پس از تفتیش عقاید افراد و پس از بررسى رسوم و آداب زندگانى آنان اسلام آنان را بپذیرد، بلكه به همان ابراز شهادتین اكتفا می‌ورزید. و اگر این گونه آداب و رسوم، شرك و كفر بود، باید پس از اخذ بیعت و پیمان بر تبرّى از آنان، اسلام اقوام و ملل را بپذیرد در صورتى كه هرگز چنین نبوده است.

ما مى‌بینیم كه حضرت مسیح (علیه السلام) از خداوند بزرگ مائده آسمانى مى‌طلبد و روز نزول آن را روز عید معرفى مى‌كند و مى‌فرماید: «رَبَّنا أَنْزِلْ عَلَیْنا مائِدَةً مِنَ السَّماءِ تَكُونُ لَنا عِیداً لأَوَّلِنا وَآخِرنا وَآیَةً مِنكَ وَارْزُقْنا وَأَنْتَ خَیْرُ الرَّازِقیِنَ».[9] «پروردگارا! مائده‌اى از آسمان برما بفرست تا عیدى براى اوّل و آخر ما باشد و نشانه‌اى از تو. روزى بده، تو بهترین روزى دهندگان هستى».

آیا ارزش وجود پیامبر گرامى (صلى الله علیه و آله و سلم) كمتر از یك مائده آسمانى است كه حضرت مسیح(ع) روز نزول آن را عید اعلام مى‌دارد، اگر عید گرفتن آن روز به خاطر این بود كه مائده، آیت الهى بود، آیا پیامبر اسلام (ص) بزرگ‌ترین آیت الهى نیست؟

قرآن مى‌فرماید: «وَرَفَعْنا لَكَ ذِكْرَكَ».[10] «آوازه تو را در جهان بلند كردیم». آیا ترتیب مجالس جشن در روز میلاد مسعود پیامبر گرامى(ص) جز بالا بردن نام و نشان و آوازه او، نتیجه‌اى دارد؛ چرا ما در این مورد از قرآن پیروى نكنیم، مگر قرآن براى ما اسوه و الگو نیست.[11]

________________________________________

[1] . از زمان پیامبر گرامى تا امروز همه مسلمانان جهان جز وهابى ها به آثار رسول اكرم (ص) تبرك مى‌جستند و شیخ محمد طاهر مكى با شواهد قطعى تاریخى این مطلب را در رساله‌اى كه در سال 1385 چاپ كرده است ثابت نموده است و نام رساله «تبرك الصحابة ب آثار رسول اللّه (صلى الله علیه وآله وسلم)» است و این رساله به زبان فارسى نیز بازگردانیده شده است.. فتح المجید، ص 154. سپس از كتاب «قرة العیون» عبارتى به همین مضمون نقل مى كند. در این ایام كه این اوراق و صفحات زیر چاپ مى‌رود در حالى كه در تمام كشورهاى اسلامى جشن و مجالس شادى به مناسبت میلاد پیامبر اسلام (صلى الله علیه وآله وسلم) بر پا است، مفتى سعودى (بن باز) هر نوع بزرگ داشت میلاد پیامبر اسلام (صلى الله علیه وآله وسلم) را حرام و بدعت اعلام كرده است.

[2] . انبیاء/ 90.

[3] . انسان/ 8.

[4] . اعراف/157.

[5] . ر.ك: مفردات راغب، ماده عزر.

[6] . (...وَابْیَضَّتْ عَیْناهُ مِنَ الْحُزْن... ) (یوسف/84).

[7] . (...إِنّى لأجِدُ رِیحَ یُوسف لَولا أَنْ تُفَنِّدون ) (یوسف/94).

[8] . گذشته بر این، روایات متواترى در باره اقامه مراسم عزا درباره مظلومان از خاندان رسالت وارد شده است و مرحوم علامه امینى بخشى از روایات را در كتاب « سیرتنا و سنتنا» گردآورده است.

[9] . مائده/114.

[10] . انشراح / 4 .

[11] . منشور جاوید، ج 2، ص 426 ـ 432 .

گزارش خبرگزاری قرآنی ایران (ایكنا) شعبه حوزه های علمیه به نقل از مركز خبر حوزه،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 27 دی 1389 | توسط : سیدرضا | نظرات()