"ایام عزای اباعبدالله احسین (ع)را تسلیت میگوئیم "
حیدری با به چالش کشیدن عنوان این نشست گفت: چرا به بررسی مسائل مهمتر نپردازیم؟ ما هم اکنون در داخل خانه شیعه دچار مشکلات مهمتری هستیم؛ زمانی که عقاید ما در داخل دچار مشکلات است، چگونه می‏توانیم به حوزه تعامل با دیگران ورود کنیم؟ وی، همچنین، عنوان نشست را بسیار کلی ارزیابی کرده و افزود: این بحث جزئیات فراوانی دارد که معلوم نیست بایستی به کدام قسمت آن پرداخت. حتی معلوم نیست که منظور از اهل سنت چیست. هم‏اکنون قریب به یک‏میلیاردوچهارصد‏میلیون سنی در سراسر دنیا زندگی می‏کنند و در میان آنها ده‏ها حرکت فکری و جهت‏گیری عقایدی به چشم می‏خورد.

آیت‏الله حیدری، که در سالن همایش امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب سخنرانی می‏کرد، گفت: ابن تیمیه را یکی از کسانی دانست که در برخی جهت‏گیری‏های فکری تاثیرگذار بوده و تاکید کرد: در دوره اخیر رساله‏های دانشگاهی و آکادمیک، از اهمیت خاصی برخوردار هستند. طی صد سال اخیر دست کم ۲۴۰ رساله دانشگاهی درباره ابن تیمیه به رشته تحریر درآمده و حال آنکه یک شخصیت شیعی وجود ندارد که به تنهایی درباره وی حتی ۲۴ کتاب نوشته شده باشد!

سید کمال حیدری در ادامه با تاکید بر اینکه عصر حاضر، عصر جهانی شدن است، خاطرنشان کرد: دوره کنونی، دوره ارتباطات و انقلاب ارتباطی است و این نکته، غیرقابل کتمان است. آیا ممکن است که در کتابی مطلبی نوشته شود و دیگران از آن بی خبر بمانند؟. وی افزود: ما در دوره جهانی شدن زندگی می‏کنیم و الحمدلله در حوزه قم جو مناسبی برقرار است؛ اما در بعضی از حوزه‏ها هنوز هم در قرون وسطی زندگی می‏کنند!

وی به وهابیت اشاره کرده و تصریح کرد: وهابیت از دیدگاه محتوا، برگرفته از افکار "ابن‏تیمیه" است. تاثیرگذاری "محمدبن‏عبدالوهاب" در تفکرات وهابی به اندازه ابن‏تیمیه نیست. محمد عبدالوهاب یک مقلد صرف بود که حتی معنای تقلید کردن را هم نمی‏دانست، ولی فردی سیاسی به شمار می‏رفت که با بهره‏گیری بهینه از امکانات به نشر عقاید ابن‏تیمیه همت گمارد.

علامه سید کمال حیدری بر تاثیرگذاری معاویه بر تفکر وهابی‏ها تاکید ورزیده و گفت: دست کم سی رساله دکترای دانشگاهی درباره معاویه نگارش شده که برخی از آنها تا هزار صفحه هم می‏رسد. به گفته حیدری، همه این رسالات مورد استفاده وهابیون قرار می‏گیرد. وی افزود: اینکه بنی‏امیه چه تاثیراتی را در تاریخ، عقاید، تفسیر، فقه و.... برجای گذاشته‏اند، جای کار و پژوهش فراوان دارد؛ اما واقعا تحقیقات جامعی در این باره صورت نگرفته است.

آیت‏الله حیدری اظهار داشت: هم اکنون، وهابیت می‏کوشد که خود را به عنوان نماینده کل اهل‏سنت نشان دهد و همواره در راستای القای وجود یک درگیری و نزاع بین اهل تسنن و شیعیان به عنوان یک اکثریت و یک اقلیت، همت گمارده است. او ادامه داد: این در حالیست که مشکل و اختلاف شیعه با مدرسه و مکتب بنی‏امیه است و درگیری بین شیعه و سنی وجود ندارد.

سید کمال حیدری در پایان تاکید کرد: مسئله مهم اینست که اختلاف عقایدی و فکری ما نه با اهل‏سنت که با وهابیت است. وی افزود: حساب اهل‏سنت را از وهابیت جدا کنید. ثمره این طرز فکر در آن خواهد بود که ما و اهل‏سنت در یک جبهه و وهابیت در جبهه دیگر قرار می‏گیرد. در این صورت، چه گروهی اکثریت و چه گروهی اقلیت خواهد بود؟!

..........................

ابنا

طبقه بندی: اخبار شیعیان، 
برچسب ها: حیدری،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 20 بهمن 1389 | توسط : سیدرضا | نظرات()