"ایام عزای اباعبدالله احسین (ع)را تسلیت میگوئیم "

نقد و  بررسی:

1. قفاری اصرار پاره‌ای از شیعیان را به انکار رحلت امام و ادعای حیات و غیبت او تعجّب آمیز خوانده است، حال آن‌که تعجّب او، خود تعجّب برانگیز است؛ چرا که از قضا همین اصرار خود بهترین گواه بر این است که اندیشه غیبت مهدی موعود آن قدر ریشه‌دار، عمیق و مسلم است که شیعه در طول تاریخ نسل به نسل و سینه به سینه اندیشه غیبت مهدی موعود را با خود حمل کرده و در آن اندکی تردید نداشته است.

2. در پاسخ این ادّعا که طرح اندیشه غیبت امام مهدی به انگیزه به چنگ آوردن ثروت بوده، باید گفت: اعتقاد به امام مهدی و غیبت آن حضرت پیش از شهادت امام عسکری(ع) در میان خواص و حتی تمام شیعیان وجود داشته و برخلاف تصوّر قفاری این اعتقاد پس از شهادت امام عسکری تکّون نیافته است؛ پس اساس تحلیل وی در خصوص علت تکّون اندیشه غیبت امام مهدی(عج) از اساس باطل می‌شود؛ چرا که تحلیل او در این باره بر پیدایش این اندیشه پس از شهادت امام عسکری مبتنی است، یعنی پس از شهادت آن حضرت عده‌ای با این ادعا که فرزند او امام غایب است و ما نایبان او هستیم در پی کسب ثروت بر آمدند.

3. این استدلال که به اعتراف عالمان شیعه، راز تکّون اندیشه غیبت امام کاظم(ع) طمع به چنگ آوردن ثروت بوده و بنابراین علت اعتقاد به غیبت امام مهدی(عج) نیز همین امر است، چنان سست و بی پایه است که گویا بگوییم: از ‌آن‌جا که به اعتراف مسلمانان کسانی هم‌چون مسیلمه کذّاب به قصد جاه و مقام و به چنگ آوردن ثروت، به دروغ ادعای پیامبری کرده‌اند؛ پس نعوذ بالله پیامبر خودشان نیز به دروغ ادعای پیامبری کرده و او نیز هدفی جز کسب جاه و ثروت نداشته است!!!

آیا قفاری این استدلال را می‌پذیرد و بر آن گردن می‌نهد؟

4. عالمان بلند مرتبه‌ای هم چون اشعری، نوبختی، ابن قبه، کلینی، علی بن بابویه، و ... جریان وکالت و نیابت از امام مهدی را تایید کرده‌اند، با وجود اینکه هیچ نفسی به دنبال نداشته و افراد یاد شده از این ره‌گذر بهره‌ای نمی‌بردند؛ بر این اساس اگر ادعای غیبت امام مهدی و نیابت آن حضرت دروغین و به هدف چنگ آوردن اموال بوده، هرگز عالمان یاد شده در برابر آن سکوت نمی‌کردند و سکوت آنان تاییدی بر حقانیت اندیشه غیبت و نظام وکالت می‌تواند باشد.

طبقه بندی: نقد و بررسی شبهات وهَابیَت در باب مهدویت، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : جمعه 17 تیر 1390 | توسط : سیدرضا | نظرات()